Ateisti vs veriaci

Autor: Marek Bielek | 4.10.2008 o 12:41 | Karma článku: 8,11 | Prečítané:  2102x

Práve som dočítal pár článkov a diskusií ktoré sú plné slovných prestreliek medzi veriacimi a ateistami. Až na výnimky celkom zaujímavé čítanie. Skúsim pridať aj môj názor. Hneď na začiatok musím povedať, že som zarytý ateista a materialista. V Boha uverím až vtedy, keď sa mi ukáže. A aj to by som išiel najskôr na testy, či mi niekto neprilepšil kofolu LSDčkom..


Čo je vlastne boh vo vnímaní ľudí? Nemyslím teraz len kresťanského či židovského Boha, ale ako božstvo všeobecne. Niekedy dávno si ľudia nevedeli vysvetliť dnes už úplne samozrejmé veci a báli sa ich.
Prečo prší? A prečo niekedy bijú blesky? Prečo sa zem trasie? Prečo sa striedajú ročné obdobia? Prečo ľudia umierajú? Prečo......?
Tých prečo bolo vtedy priveľa a odpovede na ne neexistovali. V matematike keď máme neznámu, tak si ju nejako označíme. Väčšinou písmenom x (y,z,....).

Naši prapredkovia postupovali podobne. Za každý neznámy jav alebo vtedy nevysvetliteľnú udalosť urobili niekoho zodpovedným. Začali ho volať boh. A keďže toho neznámeho bolo priveľa, tak prvé náboženstvá ktoré vznikli boli polyteistické. Každý boh mal svoje právomoci, zodpovednosti a svojich kňazov. Takto to fungovalo pár tisícročí, kým neprišiel prvý (historici ma možno opravia) pokus o zlúčenie všetkých božstiev do jedného.
Začal tým ujo Achnaton, ale veľmi neuspel. Darmo. Zmena náboženstva sa nerobí bez silnej armády za chrbtom a bez krviprelievania.
A tak plynuli storočia, náboženstvá sa striedali, zanikali – vždy za výdatnej podpory zbraní a násilia.

Zaujímavé je, že jediný kto z náboženstiev prosperoval boli kňazi. Bohovia nie. Tí boli len imaginárni. Žrali a pozemské rozkoše si za nich užívali ich zástupcovia – kňazi. Požívali vážnosť, majetky a nezriedkavo boli aj priamou vládnucou vrstvou.
A odrazu začali nenažratí zástupcovia boží myslieť ekonomicky. Prečo by sme mali majetky ťažko vyzdierané od ľudu drobiť na toľko dielov? Veď im vymyslime jedného boha a všetko ostane pod jednou strechou. A tak sa aj stalo. Pár desiatok tisíc mŕtvych a z polyteistických Rimanov sa odrazu stali monoteistický kresťania. ( aj keď Svätá trojica zaváňa polyteizmom) Krutá premena a nie celkom v súlade s tým, čo hlása ich náboženstvo. Ale o tom nechcem písať.

Nechám starovek odpočívať a prejdem do stredoveku. Tam sa totižto ľudia začali spamätávať z vymývania mozgov cirkvou a začali pochybovať o tom, či je za všetkým Boh. Našťastie kresťania nestihli všetkých mudrcov tých dôb upáliť a tak sa začali rozvíjať nové vedné odbory. Začali sa skúmať veci o ktorých sa dovtedy nepochybovalo, lebo tak to hlásala cirkev. A keďže tá je zástupcom Boha na zemi, tak to muselo byť proste tak ako prikázala.
Vďaka bohu :)))  tí múdri ľudia sa nebáli a rozumom a dôkazmi začali bojovať proti cirkevnému tmárstvu a nútenej nevedomosti. Nebudem sa tu rozpisovať ako sa to dialo, lebo to je na veľa kníh.

Len sa čudujem, že v dnešnej dobe a pri týchto vedomostiach ktoré máme je na svete ešte miesto pre boha. Viem. Ľudstvo doteraz nepochopilo všetky záhady. Ale pri tomto tempe bádania a vedných pokrokov sa „veľkosť boha“- tej neznámej x – limitne blíži k nule.
A za pár storočí sa o bohovi budú učiť v dejepise ako o brzdiacej sile ľudského pokroku.

Len či to dovolí cirkev. Tá najstaršia s.r.o.čka na svete, ktorá túžbu po majetkoch a moci zakrýva vierou v Boha. V Boha, ktorého už toľko krát zradila.
Tento článok nie je namierený proti veriacim ľuďom. Každý má právo veriť v to, čo chce.
A všetci sme vo svojej podstate veriaci. Len každý verí v niečo iné..
Len chcem, aby sa ľudia zamysleli nad úlohou cirkvi. Je vôbec ešte potrebná taká klamárska a vraždiaca inštitúcia aj v 21. storočí?

Lebo ja byť jej šéfom, tak by som sa z jej histórie a pôsobenia počas tých 2000 rokov najprv pár krát pogrcal a potom by som ju hneď rozpustil. A predtým by som sa samozrejme aspoň symbolicky ospravedlnil tým miliónom ľudí, ktorým cirkev ublížila..


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Minúta po minúte: Koronavírus opäť silnie, upozorňujú nemocnice

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 107-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Cynická obluda

Haščák môže tvoriť

Sláva Haščáka včera zatkla polícia, aby mu sprostredkovala dokonalý komfort na tvorivú prácu.


Už ste čítali?